Дивне життя Ганса Шаньями, тріумфатора та невдахи

0
877

Гравців одного матчу в історії футболу повно, тих, що вибухнули і миттєво зникли. Не бракує й футболістів одного сезону, переважно, загаснення цих зірок стало наслідком травми. А от серед тренерів людей саме одного, проте по справжньому великого, сезону я не знаю. Окрім одного голландця.

Як гравець Ганнес Кроон був дуже посереднім, що підкреслюють його клуби Xerxes Rotterdam, Racing Heemstede. Не догравши через травму навіть до 20-ти пішов вчитися до спортивного інституту в Овервені, згодом до аналогічного закладу у Кельні. Вже у 21 рік він мав тренерську ліцензію, здається, донині рекордний випадок серед колег-співвітчизників.

Влітку 1958-го тренер ентузіаст вирушив на своєму старому Сітроені до Швеції, дивитися світовий чемпіонат. Гансу дуже сподобалася гра бразильців проти збірної Австрії, тож він оселився поруч з готелем, де мешкали латиноамериканці і ретельно спостерігав за усіма їхніми тренуваннями, мав час поспілкуватися з медиками й наставником з фізпідготовки. Це лише зараз комусь здається дивним наслідувати тренувальний досвід Пеле і компанії, мовляв там клас усе вирішував.

Проте якраз Бразилія 1958-го була революціонером у методиці підготовки до окремого турніру, безперервно вела роботу понад два місяці до чемпіонату. Так само, як наївно було б сприймати ту команду суто атакувальною – за шаленої результативності 50-х вона перші чотири матчі в Швеції провела на нуль.

Кроон ж повернувся з мундіалю окрилений інформацією та ідеями. Щоправда, працювати йому довелося на рівні маленьких і лише інколи середніх клубів. Голландця вважали контраверсійним дядьком, але тренером розумним, цікавим. Коли амбітний Андерлехт запрошував Кроона зі скромного Льєрсу, то головним завданням ставив наведення ладу і генерацію динамічного футболу, як любили тоді казати «тотального». А хто ж ліпше розуміється на ньому ніж голландці?

Ось цей сезон і вийшов неймовірним для тренера. Андерлехт до того вже поступово ріс, навіть міг виграти Кубок Ярмарок 1970-го (після домашніх 3:1, влетіли Арсеналу 0:3), зібрав дуже якісний склад з зірками голландської збірної Робом Ренсенбрінком та Арі Ханом. У чемпіонаті ж до приходу Кроона поступився Мускрону. З новим тренером першість знов не виграли, хай футболісти у пурпурово-білих були найліпші, але конкурент Брюгге зробив ідеальний хід – запросив геніального наставника Ернста Гаппеля, який створить найуспішніший період в житті клубу. Андерлехт ж також в сезоні 1975-76 почав свій золотий період. Друге місце в чемпіонаті було прийнято спокійно, адже попереду на команду чекали два фінали. У кубку країни (де напередодні розтрощили Брюгге) і в Кубку володарів Кубків.

«На вершині Європи, на вершині вашої кар’єри, ви близькі до занепаду і самотності. Ви є тим, ким ви є. Залишайтеся, хто ви є», — написав Ганс Кроон у своєму щоденнику в травні 1976 року, якраз між здобуттям своїх єдиних трофеїв у кар’єрі. У Андерлехті він мав прекрасні результати і купу проблем, стосунки з деякими футболістами зовсім не склалися. З Ван Бінстом та Ренсенбрінком він просто побився, внаслідок чого знаменитий форвард кілька місяців не спілкувався з тренером.

Проблема полягала у тому, що отримавши свій максимальний виклик Ханс якраз захопився психоаналізом у суміші з містицизмом, він був вражений книгою модного тоді психіатра Яна Фоудрейна «Ніхто не зроблений з дерева» (один з варіантів перекладу). Наскільки це вплинуло на Кроона? Вирішуйте самі – Фоудрейн якраз у ці часи став адептом містичного руху Раджніша, прийняв нове ім’я Swami Deva Amrito і поринув у світ дивних фантазій. Майже те саме трапилося й з Крооном у 1983-му, життя він закінчив як Shunyam Avyakul.

Перед фіналом Кубку Кубків Кроон знов мав конфлікт з футболістами. Грати останнім захисником він доручив Ван Бінсту, хоча вже одужав основний на цій позиції Ервін Вандедале, він грав напередодні у чемпіонаті. Тренер ж прагнув діяти тими 11-ма футболістами, які виграли півфінальну серію. За для цього зовсім малодосвідченого Мішеля Ломма він знов ставив лівим захисником. Суперечка залишилася за тренером, він наполіг на своєму. Більш дивно Ханс повівся перед виходом на поле, спочатку хотів щось сказати, збився і раптом просто на дошці написав склад суперника та вийшов з роздягальні.

Фінал Андерлехт виграв у Вест Гем Юнайтед з рахунком 4:2, команда була у відмінному фізичному стані, що підтвердила за місяць перемогою у кубку Бельгії. На той час вже було відомо, що Кроона замінить Раймонд Гуталс. З ним та Полем Ван Хімстом Андерлехт за сім років виграє ще п’ять єврокубків.

Кар’єра з Ганса пішла вниз. У Венло його навіть підозрюватимуть у застосуванні допінгу, щоправда говорити про це перед пресою почнуть вже після смерті Кроона, який закінчив тренерську кар’єру у 1983-му, а розбився на автівці у лютому 1985-го.Понравился материал? Вы можете помочь проекту! Наш сайт существует на пожертвования пользователей и мы принимаем любую помощь от наших читателей.
Помочь проекту