Heroes of the Season. James Tarkowski

Не варто дивуватись, що там де футбол перетворився на бізнес, футболісти стали просто товаром.

Коли вдома ламається холодильник, то потрібно купувати новий. Коли тебе не влаштовує теперішній телевізор, то потрібно купувати новий. Коли ти продав автомобіль, то потрібно купувати новий. Ці побутові аналогії вже давно стали нормою й для футболу.

Коли гравець отримує травму та не може грати, йому на зміну купують іншого. Коли хтось грає не досить вдало, йому на зміну купують іншого. Коли хтось йде з команди, йому на зміну купують іншого. Англійські клуби найвищого дивізіону мають досить грошей, аби робити такі речі без усіляких перепон. Й вони це роблять.

Часто у них навіть стільки зайвих грошей, що вони забивають свій дім всіляким декоративним непотребом та різними речами, які припадають пилюкою.

***

Шон Дайч повинен був просто піти та придбати гравця на заміну Майклу Кіну, аби всі навколо заспокоїлись. Сезон 2016/2017 центральний захисник Бордових відіграв просто неймовірно, ставши символом успіхів команди. Бернлі умів захищатись, запам’ятався саме через це, а Кін був фундаментом цієї оборонної гри. Його запросили до збірної Англії, навіть деякі топ-клуби вели перемовини щодо його трансферу. Зрештою, Евертон виграв змагання через те, що легко погодився заплатити 25 мільйонів фунтів, адже бачив в Кіні частину своєї нової успішної команди.

В далеких 60-х роках минулого століття Бернлі пережив свої найкращі часи. Тоді методика розвитку клубу була простою та легкою, але, оскільки її мало хто наважувався повторювати, тому ще й революційною. Бернлі вирощував гравців для першої команди в своїй системі, а не шукав їх по усій Великобританії.

Зараз ситуація дещо інша, не так просто створити сильну команду з представників одного містечка чи однієї футбольної школи. Але один з основних постулатів тієї системи підтримує тепер і Дайч: заміну не обов’язково купувати — її можна виростити.

Звісно, що навіть Джеймса Тарковського Бернлі придбав свого часу. В січневе трансферне вікно на початку 2016 року тоді ще клуб Чемпіоншипу купив захисника у Брентфорда за 3,6 мільйона фунтів. Якоїсь великої у посиленні центру захисту не було, якраз добре зігралась пара Кіна та Бена Мі, хіба не краще було потратити гроші якось інакше?

До кінця сезону Тарковські виходив на поле тільки в чотирьох іграх,його внесок в промоушн Бернлі був зовсім мінімальним. А якщо говорити відверто, то й без цього трансферу Бордові піднялись в Прем’єр-лігу.

У тому самому сезоні, коли Кін особливо себе проявив в Прем’єр-лізі Тарковські формально записав у свій актив 19 ігор, проте лише наприкінці сезону після травми Мі він відіграв чотири гри з перших хвилин. А так мав отримати іменне місце на лаві для запасних. «Завжди важко кожного тижня сідати на лаву для запасних та дивитись, як інші хлопці виходять грати».

Найперше враження від такої ситуації: гравець просто не зумів себе проявити в команді. Таке буває повсюди — абсолютно нічого нового та несподіваного. Тарковського з радістю придбав би якийсь клуб Чемпіоншипу, можливо, через орендну угоду. Все ж і в Брентфорді, і в Олдемі до цього він грав непогано, але ж рівень Прем’єр-ліги виглядає зовсім іншою історією.

В сучасному світі футболу не буває таких речей, коли гравець просто чекає на свій шанс. Сам Тарковські міг інакше розглядати усю цю ситуацію, але подальший розвиток подій говорить, що стратегічний план Дайча був саме таким. Ще взимку 2017 року стало зрозуміло, що продаж Кіна рано чи пізно обов’язково відбудеться, і йому потрібна заміна. Просто хто ж шукає заміну на лаві для запасних серед тих гравців, які програють конкуренцію? Зараз можна не думати, а просто купити потрібного гравця.

Логіка в тому, що Бернлі ж купив Тарковського, а значить вірив, що той може бути потрібним команді. Просто він був слабшим за Кіна та Мі. Але вже точно готовим до того, аби без усіляких проблем замінити когось з них не просто ситуативно, а на дистанції всього сезону.

***

Сумніви щодо можливостей Тарковського заграти в Бернлі були ще відразу після його трансферу. Важко було знайти менш підхожого гравця для команди Дайча, ніж тодішній захисник Бренфторда. «Зараз мене називають олдскульним англійським центральним захисником, але до переходу в Бернлі ніхто так не говорив», — розповідав в одному з інтерв’ю Тарковські, який став вмить популярним після виклику до збірної Англії в березні.

Бренфторд відомий двома речами: статистичним підходом до вибору гравців та побудовою гри через контроль м’яча. Головний аналітик Бджіл й господар компанії StatsBomb Тед Натсон завжди був високої думки про Тарковського. «Зараз це хтось може вважати не досить правдивими словами, але я говорив це раніше: завжди вважав Тарковського найціннішим гравцем команди. У нього багато навичок». Перш за все Натсон говорить про вміння розпочати атаку першим пасом, холоднокровно виходити з-під пресингу та чітко направляти атаки.

Чи потрібен був Бернлі взагалі такий гравець?

Футбол Дайча повністю відрізняється від того, в який звик грати Тарковські. Фактично в Бернлі він не має змоги показувати якості, котрі виділяли його серед інших центральних захисників.

За цих півтора року в команді між переходом та повноцінною появою в стартовому складі Тарковські мав багато часу, аби навчитись грати у потрібний футбол. Зрештою, бачення поля та розуміння ігрових ситуацій може використовуватись не тільки при побудові атак, коли м’яч в ногах його команди, але й в захисті.

В Олдемі йому вперше надали шанс, в Брентфорді розвинули навички гри з м’ячем, а тепер в Бернлі підтягнули до рівня сильного гравця саме у захисті. «Дайч трохи змінив мій стиль. Тут ми менше граємо з м’ячем, а найголовнішим завданням для мене, захисника є оборона власних воріт». Високий та міцний Тарковські виграв багато єдиноборств, зупиняв атаки суперників та змусив повністю забути, хто такий цей гравець, що грав раніше за Бордових під п’ятим номером.

***

Після продажу свого найкращого гравця та заміни на запасного Бернлі почав ще менше пропускати та зробив ривок в таблиці, отримавши можливість зіграти в Лізі Європи. Тепер з особливим інтересом очікується вибір Гарета Саутгейта на чемпіонат світу. Цілком можливо, що саме Тарковський, а не Кін потрапить до заявки збірної Англії.

Але навіть якщо цього не станеться, все одно син переселенців з Польщі залишиться одним з героїв сезону, епічним прикладом того, як в сучасному футболі все ж можна знайти потрібних гравців на лаві для запасних.Понравился материал? Вы можете помочь проекту! Наш сайт существует на пожертвования пользователей и мы принимаем любую помощь от наших читателей.
Помочь проекту